Welcome to our site Bugün :Tuesday, June 18, 2019
HOME PAGE ABOUT US PRODUCTS NEWS REFERENCES CONTACT US
HİDROLİK DİREKSİYON SİSTEMLERİNDE ARIZA TESPİT VE KONTROLLERİ

HİDROLİK DİREKSİYON SİSTEMLERİNDE ARIZA TESPİT VE KONTROLLERİDireksiyon sistemi kontrol edilirken, direksiyon sistemi ve ön tekerlekler, süspansiyon, akslar ve şasi arasında ki yakın ilişki göz önünde bulundrulmadlıdır. Bu nedenle ortaya çıkacak problemler sürücüye direksiyon sisteminden gibi görünsede süspansiyon sistemi içindeki problemler arızanın asıl sebebi de olabilmektedir. Bu nedenle, arızanın ne olduğuna karar vermeden önce, direksiyon sistemi içinde yer alan problemleri göz önüne almak ve diğer bütün olası nedenleri kontrol etmek, bize zaman ve efor tasarrufu sağlayacaktır. 

Hidrolik ve Elektronik direksiyon sistemleri için oluşabilecek arızalar, muhtemel sebeplerinin tespit ve tamir yöntemlerini şu şekilde açıklayabiliriz. Bu arızalar mekanik direksiyon sistemlerindeki arızalarla benzerlik gösterebilirler. 

Aşırı Direksiyon Simidi Boşluğu


Direksiyon sisteminde bir çok mafsal olduğundan, çok az bir boşluk olması beklenir. Bu nedenle, direksiyon sistemindeki parçaların gevşemesi ve mafsalların aşınması sonucunda oluşan aşırı bir boşluk, aracın yolda gezmesine ve bir tarafa gezmesi ne sebep olacaktır. Bu da lastiklerde anormal aşıntılara ve titreşimlere neden olacaktır. 

Araç üzerinde yapılan kontroller


Direksiyon simidinin yukarı ve aşağı, sola ve sağa, ileri ve geri hareketi ve direksiyon simidinin ana mil üzerindeki bağlantısının iyi olup olmadığının kontrolü, ana mil bilyalarının gevşek olup olmadığı ve direksiyon kolonunun bağlantılarının sıkılığının kontrol edilmesidir. 

Direksiyon simidi boşluğunun kontrolü


Araç düz sürüş konumunda iken, direksiyon simidi hafifçe döndürüldüğünde ön tekerlekler döner. Fakat ön tekerleklerin tam dönmesi için yeterli değildir. Bu esnadaki direksiyon simidi hareketinin miktarına direksiyon simidi boşluğu deyebiliriz. Kabul edilebilir boşluk limiti araç modeline göre değişiklikle birlikte 30 mm' den daha fazla değildir. 

Eğer boşluk fazla ise, buna aşağıda yazılı arızaların biri veya birkaçı neden olabilir. 
*  Direksiyon simidi somunu yetersiz sıkılıkta
*  Direksiyon dişlisinin aşınması veya yanlış ayar
*  Aşınmış bağlantı mafsalları
*  Gevşek konsol bağlantıları
*  Gevşek tekerlek bilyaları
*  Gevşek ana mil mafsalları 

Tekerlek bilyası gevşekliğinin kontrolü


Aracın önü krikoda iken, tekerleğin her birinin üstünden ve altından tutarak sallanması ile gevşekliği kontrol edilir. Eğer herhangi bir gevşeklik bulursa, muhtemelen süspansiyon kolu burçlarında, rotillerde ve tekerlek bilyalarında aşınma mevcuttur. Boşluğu ayak freni uygulandıktan sonra tekrar kontrol edildiğinde boşluk azalmışsa, problem tekerlek bilyalarından başka bir yerden geliyor demektir. Eğer boşluk tamamen ortadan kalkmışsa boşluğun nedeni tekerlek bilyaları demektir.
Her marka araç için hidrolik direksiyon sistem arızalarının tespit ve tamirinde kalite ve deneyimin bilinen bir numaralı adresi 14 Kardeşler.
T:0(212) 616 59 52- Fax:0(212) 485 63 52© All Rights Reserved. 14 Brothers Power Steering Repair and Maintenance All rights reserved texts and pictures on our site. Permits and resources can be used.
Sitekobi Kobilerin Sitesi
14 Kardeşler yeni şubesi ile Düzce de